Ускладнення після збільшення губ
Корекція форми та об’єму губ за допомогою гіалуронових філерів користується величезною популярністю в усьому світі. Серед ін’єкційних методик саме навчання контурній пластиці, а також курси мезотерапії незмінно залишаються одними з найбільш затребуваних напрямків у сфері додаткової освіти косметологів. Дуже часто процедуру презентують як абсолютно безболісну та безпечну процедуру, замовчуючи про можливі ускладнення після збільшення губ. Однак і пацієнтам, і фахівцям контурної пластики важливо усвідомлювати, що збільшення губ, як і будь-яка інша ін’єкційна методика, не може бути абсолютно нешкідливою. Адже мова йде про підшкірному введенні препарату, а значить, процедура тягне за собою хоч і невелике, але все ж травмування шкіри. Давайте розглянемо основні негативні наслідки такого втручання та способи, які допоможуть їх уникнути.
Види ускладнень після збільшення губ
Небажані наслідки через філери можна розділити на дві групи: побічні ефекти й ускладнення після контурної пластики. У першому випадку мова йде про безпечних і, найчастіше, передбачуваних станах. До побічних ефектів після контурної пластики губ відносяться гематоми, набряклість, почервоніння, невелика хворобливість. Дані явища, якщо вони мають невеликий масштаб і швидко проходять самі по собі, вважаються варіантом норми. Ускладнення ж нормальною реакцією на уколи не є. Виникають вони внаслідок порушення техніки введення, непередбаченої реакції на препарат й інших чинників. І якщо побічні ефекти збільшення губ зазвичай не вимагають специфічної терапії, то ускладнення потрібно оперативно лікувати, оскільки вони можуть становити загрозу для здоров’я пацієнта. Основні ускладнення після збільшення губ:
- Гематоми, набряки. Невеликі синці та чорні точки на губах після збільшення (в місцях уколів) формуються в результаті мікротравм судин через голки, а набряки з’являються через травматизації тканин і особливості гіалуронової кислоти притягувати воду. Зазвичай набряки і гематоми сходять за 2-3 дня, іноді – за тиждень. Якщо ж після закінчення цього терміну побічні ефекти все ще турбують пацієнта, необхідно призначити симптоматичне лікування, наприклад, лімфодренажні процедури.
- Ущільнення. Невеликі шишки, грудочки після введення щільного філлера можуть бути варіантом норми або ж сигналізувати про фіброзі – патологічному розростанні сполучної тканини в місцях введення ін’єкцій. Значний фіброз губ після гіалуронової кислоти усувають за допомогою розсмоктуючих і протіворубцових препаратів та фізіотерапевтичних процедур.
- Запалення. Перші дні після контурної пластики організм може «протестувати» проти філерів, які він сприймає як чужорідне тіло, і сигналізувати про своє невдоволення невеликим запаленням. У нормі за 1-3 дні запалення губ після збільшення сходить нанівець. Але якщо в тканини під час процедури потрапила інфекція, запальний процес буде прогресувати, і буде потрібно відповідне лікування. Також дане стан може з’явитися у пацієнтів з інфекційними хворобами в стадії загострення (герпес та ін.) та аутоімунні захворювання.
- Ішемія після збільшення губ. Виникає, якщо велика доза філлера була введена поблизу до судин і привела до їх здавлення, або якщо гель потрапив в просвіт судини і викликав його закупорку. Це вкрай небезпечний стан, що вимагає негайної корекції за допомогою гіалуронідази – речовини, що розчиняє гіалуронову кислоту. Підозри на ішемію повинні виникнути, якщо обколені ділянки побіліли, сильно болять, з’явилася судинна сітка бордового або синього кольору, пацієнт скаржиться на погане самопочуття. Ігнорувати ці симптоми категорично не можна, оскільки через порушення кровопостачання згодом почнеться некроз губ (відмирання тканин).
Як уникнути ускладнень після збільшення губ
В окремих випадках можлива індивідуальна негативна реакція на філери, яку неможливо попередити, однак найчастіше небезпечних наслідків можна уникнути. Причому позитивний ефект контурної пластики залежить як від лікаря, так і від пацієнта. Основні правила, які допоможуть уникнути ускладнень після контурної пластики:
- Процедура повинна проводитися в стерильних умовах з дотриманням усіх гігієнічних заходів.
- Пацієнт повинен повідомити про всі хронічні та гострі захворюваннях, щоб лікар міг виключити наявність протипоказань. Якщо клієнт скаржиться на періодичну появу герпесу («болячки» на губах), може бути призначений профілактичний прийом протигерпесний препаратів напередодні процедури.
- Контурну пластику може проводити тільки лікар або косметолог із середньою освітою (під керівництвом лікаря), які пройшли спеціальне навчання. Хороші фахівці повинні регулярно підвищувати свою кваліфікацію і проходити курси косметолога онлайн або офлайн, щоб вивчати й освоювати нові техніки та препарати для контурної пластики.
- Для збільшення губ необхідно застосовувати тільки сертифіковані препарати, грамотно підбирати щільність і дозу філлера.
- Косметолог зобов’язаний проінформувати пацієнта про всі правила допроцедурной підготовки та послепроцедурного догляду, а пацієнт, в свою чергу, повинен їх дотримуватися. Порушення цих рекомендацій (наприклад, вживання алкоголю, відвідування сауни після ін’єкцій) може викликати побічні ефекти і знизити тривалість ефекту після збільшення губ.
Наостанок зазначимо, що навіть найдосвідченіший і грамотний косметолог не застрахований від виникнення ускладнень після контурної пластики. Тому навіть за умови дотримання всіх профілактичних заходів вкрай важливо знати про всі можливі негативні наслідки процедури і вміти вчасно їх усунути.