АПАРАТНІ МЕТОДИ ОМОЛОДЖЕННЯ ВЕРХНЬОЇ ТРЕТИНИ ОБЛИЧЧЯ
АПАРАТНІ МЕТОДИ ОМОЛОДЖЕННЯ ВЕРХНЬОЇ ТРЕТИНИ ОБЛИЧЧЯ
На теперішній час загальноприйнятим є відокремленна сімка основних рис обличчя, підсвідома оцінка яких дає можливість зрозуміти ступінь привабливості наших обличч. У «Чудову сімку» включені: форма обличчя, висота чола, форма брів, розмір очей і відстань між ними, форма носа, губи, чистота шкіри, її текстура, колір. Існують свої особливості будови і вікових змін на рівні верхньої третини обличчя. Ця зона розташована в наступних межах: від зони росту волосся до горизонтальної лінії, що проходить через кути очей.
Є досить широкий діапазон морфологічних варіантів цієї зони. Лоб може бути вузький, широкий, опуклий або похилий, з виступаючими або згладженими надбрівними дугами. Скронева область обмежена зверху гребенем скроневої кістки, а знизу виличної кісткою. Також ця зона називається скроневої ямкою.
Старіння обличчя на сьогодення являє собою комплекс змін, що відбуваються не тільки зі шкірою, але і з підлеглими структурами.
Структурне старіння пов’язане зі змінами, що відбуваються в тканинах, що лежать під шкірою – це кістки лицьового скелета, м’язи, зв’язки і підшкірно-жирова клітковина. Старіння цих структур проявляється зміною рельєфу обличчя і деформації окремих ділянок, появою зморшок, складок і борозен.
Сучасні дослідження в топографічній анатомії дають докладні уявлення про ці вікові зміни. Розглянемо їх докладніше.
Дистрофічні зміни лобової кістки призводять до зміни кривизни чола, лоб стає більш запалим, згладжуються надбрівні дуги. Слабшає фіксація тканин, і вони починають під дією гравітації переміщатися донизу. М’язи чола з віком розслабляються, а круговий м’яз ока входить в гіпертонус і зміщує брови донизу. Спостерігається також зменшення обсягів глибоких і поверхневих жирових пакетів. Особливо це помітно в скроневої області, де при втраті обсягу стає більш помітна скронева ямка. Запалі скроні додають обличчю втомлений і хворобливий вигляд. Крім того спостерігаються явища дистонії кровоносних судин, порушення венозного відтоку.
Вікові зміни шкіри проявляються в зниженні зволоженості, еластичності, з’являються купероз, вогнища гіперпігментації, динамічні і статичні зморшки. На швидкість виникнення цих явищ впливають як внутрішні процеси (генетика, харчування, хвороби) так і зовнішні (екологія, сонце, неправильний догляд, інші агресивні дії зовні).
Обов’язковою умовою успіху естетичної корекції верхньої третини обличчя є:
- складання комплексної програми по відновленню підшкірних структур з урахуванням рівня проявів змін в цій області;
- детальне обговорення програми відновлювальної корекції з пацієнтом, з’ясування його побажань;
- уточнення анатомічних і фізіологічних особливостей обличчя (зміна шкіри, деформація черепа, заміщення жирових пакетів, перерозподіл рідин);
- обговорення індивідуальних особливостей (наявність зовнішніх несприятливих впливів, куріння, стрес, недостатній сон, зловживання перебуванням на сонці, порушення в дієті і т. Д.);
- визначення типу м’язової активності (кінетичний, гипокинетический, гіпотонічний);
- визначення типу старіння обличчя, шкіри;
Для досягнення максимального гармонійного результату необхідний комплексний підхід, який включає використання:
– мануальних технік (масаж в поєднанні з процедурами косметичного догляду, пілінги, остеопатичні методи)
– ін’єкційних терапій (ботулінотерапія, мезотерапія, контурна пластика);
– апаратних методів впливу
– хірургічних маніпуляцій.
Вибираючи вид апаратного впливу слід дотримуватися принципу «пошаровим терапії», коли омолоджуючий ефект досягається на рівні SMAS – системи, власне шкіри. Саме в такому ракурсі хотілося б розглянути нижче ряд сучасних апаратних впливів.
Ультразвуковий SMAS – ліфтинг
Точка прикладання методики – SMAS (англ .: Superficial Musculo-Aponeurotic System) – поверхнева м’язово-апоневротична система) – це двошарова структура, що складається з поверхневої фасції, що являє собою шар з волокон колагену і еластину, і шару мімічних м’язів. Разом ці шари складають каркас, що підтримує шкіру. До недавнього часу єдиним способом ліфтингу на рівні SMAS була пластична операція – SMAS-пластика.
Безпека і ефективність ультразвукового SMAS-ліфтингу підтверджені численними до клінічними та клінічними випробуваннями, проведеними в відомих клініках і наукових центрах США (Harvard Medical School; Wellman Center for Photomedicine; Northwestern University School of Medicine; University of California at San Diego;).
Ефект, що отримується в результаті процедури, за літературними даними) має місце у 89% пацієнтів і наростає протягом 90 днів після процедури (http://vallexm.ru/cosmetic/app_cosm/ulthera/whoitworks/). Ця апаратна технологія отримала реєстрацію FDA в категорії «Ліфтинг».
Апарат безопераційного SMAS-ліфтингу генерує під час процедури високоінтенсивні ультразвукові імпульси, сфокусовані, в залежності від насадки, на різну глибину в шкірі. Ультразвуковий імпульс в місці фокусування в глибоких шарах шкіри на рівні SMAS викликає вібрацію в молекулах тканин, тертя між молекулами, що призводить до вироблення тепла виключно в області впливу. При цьому відбувається виборче точкове пошкодження м’язових, колагенових і еластинових волокон SMAS.
Пошкоджені волокна скорочуються. Множинні точкові впливи ультразвуку викликають ущільнення розтягнутих з віком колагенових волокон, структури SMAS стискаються, його обсяг зменшується і, як результат, досягається ліфтинг всіх верств м’яких тканин обличчя. Інші тканини, поза зоною фокусування ультразвукових імпульсів, не зачіпаються.
Крім вищеописаного ефекту, ультразвуковий ліфтинг підвищує активність фібробластів, що сприяє посиленому утворенню нового колагену протягом декількох місяців після процедури і, відповідно, поступового наростання ефекту підтяжки обличчя. Повний прояв результату SMAS-ліфтингу настає протягом двох-чотирьох місяців після процедури.
Особливості даної методики:
– Ліфтинг на рівні SMAS без пошкодження поверхні шкіри
– Багаторівневий ліфтинг: глибокі шари дерми, SMAS (різні типи УЗ-датчиків)
– Процедура не вимагає охолодження шкіри і знеболювання
– Тканини, розташовані вище і нижче фокусу променя, залишаються інтактними;
– Можливість ультразвукової візуалізації: лікар бачить глибокі шари шкіри пацієнта на дисплеї і впливає ультразвуком точно на тій глибині, де це необхідно, тривимірність впливу;
– Одноразова процедура з довготривалим результатом;
– Відсутність реабілітаційного періоду;
Можливі клінічні результати на рівні верхньої третини обличчя: ліфтинг області чола, брів, зменшення нависання, ліфтинг шкіри верхньої і нижньої повіки.
Ультразвуковий SMAS ліфтинг прекрасно поєднується з іншими апаратними технологіями, так як має свою точку програми. Наприклад, дана процедура підходить для тих пацієнтів, яким не показано радіохвильовий ліфтинг через анатомічну будову шкіри (тонка, суха шкіра, розацеа, ліподистрофія та ін.).
Фототерапія
Точка прикладання методики – структурні зміни на рівні епідермісу і дерми, в тому числі області верхньої третини обличчя.
Під терміном «фототерапія» сьогодні мається на увазі ремоделювання шкіри абляційним або неабляційним впливом джерел світла. При цьому хромофоромом, який селективно поглинає світлову енергію, є вода, гемоглобін або меланін, що містяться в шкірі. При абляційному впливі, енергія лазерного променя поглинається водою, що міститься в шкірі.
Відбувається «випарювання» ділянки тканини на певну глибину. Неабляційні лазери мають меншу ступінь поглинання енергії водою, тому денатурують(коагулюють) білкові молекули не викликаючи випаровування. Вони призводять до дозованого прогрівання шкіри, з переважним впливом на сосочковий шар дерми, що призводить до інтенсифікації біохімічних процесів, зокрема до неоколлагенеза.
З огляду на різну ступінь агресії фотоомолоджуванних процедур, необхідно використовувати диференційований підхід у підборі методу фототерапії, враховуючи як тип фотопошкодження шкіри, так і ступінь вираженості ознак хроностаріння. Так при фотостарінні по Гіпопластичному типу застосовуються абляційні методи впливу. Навпаки, при фотопошкодженні, що супроводжється виснаженням процесів проліферації перевагу слід віддавати неабляційним процедурам.
Існуючі на сьогодення на косметичному ринку апарати для фототерапії можна розділити на IPL – установки, що випромінюють високоінтенсивне широкосмугове імпульсне світло і лазерне обладнання.
З 2003 року на зміну традиційному лазерному шліфуванню прийшли перші лазерні установки, що працюють за принципом фракційного фототермоліза. Фракційний фототермоліз являє собою процес руйнування і / або нагрівання тканин на тисячі мікро площин, навколо яких зберігається жива, неушкоджена тканина, що дає можливість організму швидко відновити зруйновані ділянки. Зони впливу лазерного променя називають мікролікувальнимі зонами (МЛЗ). Ефективність та безпечність процедури багато в чому визначають глибиною і діаметром МЛЗ і відсотком покриття – співвідношенням зони зруйнованої тканини до всієї площі впливу.
Чим вище відсоток покриття і більше глибина і діаметр МЛЗ, тим вища ефективність процедури, але тим більша ймовірність розвитку побічних ефектів.
Процедури фракційного фототермоліза, в залежності від характеру біологічної відповіді, можна розділити на поверхневі і глибокі. Перші зачіпають в основному епідерміс і сосочковий шар дерми при глибині формування микрозон близько 0,2 мм, глибокі впливають і на сітчасту дерму, при цьому глибина мікрозон може становити до 1,6 мм.
Поверхневий неабляціийний фототермоліз
Для проведення поверхневого неабляційного фракційного фототермоліза (ПНФФ) використовується неодимовий лазер (Nd: YAG) з довжинами хвилі 1320 Нм 1450 нм, тулевий лазер 1 927 нм і діодний лазер 1440 нм, які формують в шкірі мікрозони коагуляції з глибиною впливу 0,2 мм. Випромінювання з подібною довжиною хвиль добре поглинаються водою і не проникають глибоко в шкіру, але не викликають абляцію.
Основними перевагами ПНФФ є можливість формування микрозон тільки на поверхні шкіри. Оскільки епідерміс має виражений потенціал до регенерації, то в процесі однієї процедури можна безпечно «зруйнувати» чималу його щільність. Це в свою чергу дозволяє досягати вираженого ефекту при вирівнюванні рельєфу шкіри і видалення пігментації за 1-2 сеансу. Крім того ПНФФ відрізняє висока безпека, швидка реабілітації, комфортність процедури для пацієнта.
Глибокий неабляційний фототермоліз
Еталонним лазером для здійснення глибокого неабляційного фракційного фототермоліза (ГНФФ) є ербієвий лазер (Er: YAG) 1550 нм. Неодимовий лазер (Nd: YAG) з довжиною хвилі 1550 нм і діодний лазер 1440 нм, при зміні параметрів щільності потоку / енергії, здатні надавати подібні до ербієва лазера фізіологічні ефекти. Основною перевагою ГНФФ є можливість формування глибоких і вузьких мікрозон коагуляції. Так максимальна глибина гістологічної коагуляції може становити 1.4 мм для Er: YAG лазера і 0,6 мм для діодного лазера 1440 нм. Така значна глибина впливу сприяє ефективній розбудові каркаса дерми. Однак у методу є і недолік: яким би не був по агресивності вплив при використанні випромінювання з зазначеними довжинами хвилі, неможливо задіяти великий відсоток покриття і досягти кінцевого результату за одну процедуру, а потрібне проведення 3-5 сеансів. Проте, методика неабляційного фракційного фототермоліза є однією з найпопулярніших в апаратній косметології, вона викликає виражене омолодження шкіри, безпечна і зручна для пацієнта.
Абляційний фракційний фототермоліз
Всі абляційні лазери відрізняються ступенем прогрівання навколишніх тканин. Ідеальним абляційним лазером для тканин можна назвати ербієвий лазер Er: YAG 2940 нм, так як його механізм дії повністю відповідає суті поняття «абляція». У ербієвого лазера ефект прогріву навколишніх тканин відсутня.
Одним з перших абляційних лазерів, які знайшли застосування в медицині є СО2 – лазер 10600 нм. Особливістю цього виду лазера є максимальна глибина прогріву, в порівнянні з іншими видами абляційних лазерів. З усіх видів лазерного омолодження шкіри СО2 – лазерні процедури дозволяють домогтися найбільш вражаючих результатів. Єдиним недоліком СО2 – лазерів є максимальна частота побічних ефектів серед абляційних лазерних технологій. Це стійка гіперемія, вторинне інфікування лазерної рани, посттравматичний гіпер- і гіпопігментація
На косметичному ринку відносно недавно з’явилися нові різновиди абляційних лазерів. Er: Cr: YsGG 2790 нм займає проміжне місце за ефектом абляції між ербієвим і СО2 – лазером. Дворежимний ербієвий лазер Er: YAG 2940 нм дозволяє повністю контролювати ставлення абляция / коагуляція, що дає фахівцеві певну гнучкість при усуненні різних косметичних дефектів.
Як було сказано вище, одним з методів лікування ознак фотоіндукованого старіння є IPL – терапія. Широкосмугове імпульсне світло 800-1400 нм подібно неабляційним лазерам впливає на сосочковий шар дерми за принципом фракційного фототермоліза. Перевага IPL – технології полягає в універсальності і більш нижчою ціною даної групи обладнання. За допомогою спеціальних фільтрів можна відсікати певні довжини хвиль, впливаючи на різні хромофори.
Однак кожен фільтр по ефективності поступається еквівалентним лазерам, тому лазери відрізняються концентрацією і односпрямованістю випромінюваної енергії.
Одним з проявів старіння може бути стійка гіперемія і ТАЕ. Для усунення даних дефектів застосовуються лазери, хромофором для яких є гемоглобін.
Одними з найпопулярніших «судинних» лазерів на сьогодення є неодимовий лазер Nd: YAG 1064 нм і 532 нм, лазер на парах ртуті 511 і 578 нм. Якщо IPL – технології здатні коагулювати капіляри діаметром до 0,5-0,7 мм, то зазначені вище лазери успішно працюють з капілярами будь-якого діаметру. Незважаючи на болючість при проведенні коагуляції судин, дані лазери дозволяють отримати високих клінічні результати.
- Переваги методики
- Безпека. Наявність великої доказової бази.
- Залежно від вибору методики існує можливість скорочення площі поверхні шкіри до 15-20% в зоні лікування
- Існує можливість індивідуального підбору параметрів при
– різних фототипах шкіри
– будь-яких естетичних дефектах (тае, гіперпігментація, зморшки, атонія шкіри)
- Можливо використовувати на будь-яких делікатних ділянках (руки, зона декольте, шия, повіки).
- Терміни реабілітації варіюють в залежності від вибору методу впливу (абляція, неабляціні методики)
- Підтверджений накопичувальний відстрочений результат в ретроспективних дослідженнях.
У комплексних anti-age програмах фототерапія шкіри комбінується з методиками SMAS – ліфтингу, радіохвильового ліфтингу, біоревіталізації і плазмоліфтінга.
Очікувані клінічні результати на рівні верхньої третини обличчя:
- Поліпшення тургору шкіри
- Вирівнювання тону обличчя
- поросужівальний ефект
- Пігментні плями: усунення / зменшення пігментних плям будь-якого генезу
- Зморшки: згладжування дрібних і глибоких статичних зморшок, зморшок області глабелли, чола, очей (повіки, «гусячі лапки»). Процедура не зачіпає великі мімічні зморшки, немає ефекту неприродно натягнутої шкіри.
- Усунення ТАЕ, зменшення ступеня вираженості купероза (при роботі з судинним лазером, IPL – методиками).
Радіочастотна терапія (радіохвильовий ліфтинг)
Точка прикладання методики – структурні зміни на рівні епідермісу, дерми, гіподерми, в тому числі області верхньої третини обличчя.
В процесі процедури радіочастотна енергія, не травмуючи епідерміс, досягає глибоких шарів дерми і підшкірної жирової клітковини. Глибокий і однорідний розігрів дерми сприяє посиленню мікроциркуляції, синтезу протеїнів теплового шоку, і як наслідок ретракции наявних колагенових волокон і стимуляції неоколлагенеза. На рівні підшкірної жирової клітковини спостерігається розм’якшення сполучнотканинних септ, прискорення процесів ліполізу і елімінації жирних кислот з адипоцитів.
Відповідно показаннями до призначення процедури радіохвильового ліфтингу є зниження тонусу і еластичності шкіри при схоронності підшкірно – жирової клітковини. Незважаючи на делікатність структур області верхньої третини обличчя використовуються як монополярні так і біполярні насадки. Однак не будь-яка конструкція маніпула апарату дозволяє детально опрацьовувати область верхнього та нижнього повік.
Переваги методики:
– атравматично, неінвазивний, метод можливо використовувати для будь-якого типу шкіри, відсутні неприємні відчуття
– Відсутність сезонності в проведенні процедур
– Відсутня реабілітаційний період
Для досягнення максимального ефекту, цю методику необхідно поєднувати з методами косметичного догляду і мезотерапії, спрямованими на інтенсивне зволоження шкіри. Дана процедура може неяскраво себе показувати у людей з сильно тонкою шкірою, слабо вираженою підшкірно-жирової клітковиною.
Очікувані результати: підвищення тургору і еластичності шкіри чола і повік, незначне зменшення глибини зморшок, ліфтинг шкіри області повік і лоба. Незначний тимчасовий ліфтинг брів.
З огляду на той факт, що перераховані види апаратного впливу відносяться до фізіотерапевтичних процедур, при їх поєднанні необхідно дотримуватися основних принципів фізіотерапії, враховувати основні протипоказання до призначення цих методів лікування таких як:
– Вагітність і період лактації
– Наявність імплантованого кардіостимулятора або будь-якого іншого електричного пристрою в організмі
– Епілепсія
– Наявність перманентних філерів в області обробки
– Відкриті рани в передбачуваній області проведення процедури
– Металеві, кісткові імплантати в зоні процедури (виключаючи зубні імплантати)
– Активні системні або місцеві захворювання шкіри, при яких порушен процес регенерації
– Онкозахворювання в анамнезі
– Прийом антикоагулянтів.
Сьогодні споживачі естетичних послуг чекають від нас фантастичних результатів, причому негайно і з коротким періодом реабілітації. Задовольнити таких клієнтів можливо тільки використовуючи глобальний підхід при діагностиці проблеми, враховуючи синергізм роботи різних методик при складанні anti-age програм.
Автор: Ліфшиць Євгенія Григорівна – лікар-дерматовенеролог, косметолог, медичний керівник JEScosmetology